DZIEŃ ZIEMI W TĘCZOWYM PRZEDSZKOLU W DZIERZGONIU.

22 kwietnia to dzień, kiedy cały świat obchodzi uroczyście Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy – mali i duzi – choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Jest to chwila, która pozwala zastanowić się, kto jest odpowiedzialny za obecny stan naszej przyrody. Za otoczenie odpowiedzialny jest każdy z nas: w domu, w przedszkolu, w pracy i na ulicy. Edukację ekologiczną należy rozpocząć jak najwcześniej. Ważną rolę pełnią momenty uczuciowe, etyczno-moralne i estetyczne, które kształtują umiłowanie i troskliwy stosunek do natury. Kiedy dziecko pokocha przyrodę, nigdy nie zrobi jej krzywdy i nie pozwoli na to innym.

W tym roku w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu obchody Święta Ziemi przebiegały nieco inaczej. Wcześniej ogłoszono konkurs na „Eko-grupę”, do którego zaproszono wszystkie dzieci i rodziców. O godzinie 1000 siedem grup przedszkolaków stawiło się na placu ze swoimi sadzonkami i tabliczkami nakazującymi szanować zieleń. Zaangażowanie rodziców w wyposażenie dzieci w roślinność przerosła oczekiwania organizatorów a ich różnorodność zachwyciła niejedną osobę. Niektóre rośliny posiadały pełną metryczkę pochodzenia i warunków uprawy. Dzieci podziwiały bogactwo barw, kształtów, wielkości oraz nazewnictwo drzewek, krzewów i kwiatów. Komisja konkursowa pogratulowała uczestnikom wspaniałych okazów roślin i przyznała wszystkim grupom I miejsce. Uczestnicy otrzymali dyplomy i zabawki, które zakupiono z funduszu zebranego podczas kiermaszu ozdób wielkanocnych oraz dofinansowania akcji przez UM Dzierzgoń. Dzieci otrzymały znaczki Małego Ekologa i złożyły Przyrzeczenie Małych Ekologów. Teraz tylko razem z pracownikami przedszkola zasadziły rośliny na wyznaczonych miejscach, samodzielnie podlały wodą z nowych konewek i oznakowały tabliczkami. Teraz na pewno będą szanować swój ogród.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w organizację Dnia Ziemi.

Organizatorzy: p. Mirka i p. Mariola.

Tekst: M. Sugalska

feria zimiwe

Teatrzyk

Dnia 26 lutego 2010r. dzieci z naszego przedszkola na zakończenie ferii udały się do Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury w Dzierzgoniu na bajkę pt \"Doktor Dolittle i przyjaciele\" w wykonaniu aktorów studia teatralnego ART-RE z Krakowa. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały teatrzyk w którym występowały zwierzęta zamieszkujące Afrykę. Na pewno dzieci wróciły do domu pełne miłych wrażeń.

DZIEŃ ZIEMI W TĘCZOWYM PRZEDSZKOLU W DZIERZGONIU.

SOS dla ZIEMI

W tym roku w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu obchody Święta Ziemi przebiegały nieco inaczej. Zaproszono Pana Leśniczego, Mariana Maślankę, który wzbogacił wiedzę dzieci o lesie i rozbudził zainteresowania przyrodnicze naszych przedszkolaków.

22 kwietnia 2010r. w ekologicznym happeningu wzięły udział wszystkie grupy wraz z nauczycielkami, prawie wszyscy w ubraniach zielonych. Na początku odbył się krótki apel, który rozpoczął się hymnem naszego przedszkola „Tęcza cza, cza, cza”. Były również wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej. Dzieci złożyły Przyrzeczenie Małych Ekologów a wspólny śpiew piosenek: „Ziemia to wyspa zielona” oraz „SOS dla Ziemi” zintegrował uczestników, wzbudzając aplauz i entuzjazm. Następnie wszyscy uczestnicy tworząc „Pochód Zielonych” i skandując hasła ekologiczne - „Szanuj zieleń”, „Chroń przyrodę”, „Oszczędzaj wodę”, „Segreguj śmieci” itp. oraz niosąc transparenty i zielone rekwizyty wyruszyli ulicami miasta. Podczas przemarszu przedszkolaki rozdawali przechodniom ulotki: „Przedszkolaki wołają – „SOS dla ZIEMI !”

Zorganizowany został również konkurs pt.„Przedszkolna Fabryka Zabawek”. Każda grupa wykonała po jednej zabawce z odpadków. Prezentacja prac odbyła się w holu przedszkola. Wszystkie prace były bardzo ładne, więc komisja konkursowa przyznała nagrody każdej grupie. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody dzięki akcji dofinansowanej przez UM Dzierzgoń.

Inicjatywa ta, pozwoliła pogłębić integrację dzieci naszego przedszkola, uwrażliwiła dzieci na problem ochrony środowiska oraz była okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielkami.

Dziękujemy Pani J. Szewczun za wsparcie finansowe, które posłużyło na zakup nagród rzeczowych dla naszych przedszkolaków za udział w konkursach.

Tekst opracowały nauczycielki odpowiedzialne za organizację imprezy:
M. Bernacka i W. Machlik

Dzień Edukacji Narodowej

14.10.2011 roku jak co roku w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu obchodzono DEN. Uroczysty apel został przygotowany przez dzieci z grupy „Iskierki”, „Wiewiórki” i „Słoneczka”. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze pt. „Dzień Nauczyciela”, „Ile…” Cz. Kuriaty oraz podziękowania za wkład pracy, trud i poświęcenie dla wszystkich pracowników naszego przedszkola. Piosenki na uroczystości zostały zaśpiewane przez wszystkich przedszkolaków. Dzieci biorące w przedstawieniu zachowały się jak prawdziwi artyści – bez tremy, zdenerwowania.

W podziękowaniu za swoją pracę, dobroć, oddanie wszyscy pracownicy obdarowani zostali kolorowymi kotylionami.

Po wręczeniu upominków głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Koszewska, która odczytała w imieniu Pana Burmistrza Kazimierza Szewczuna życzenia „W tym świątecznym dniu serdecznie dziękujemy dyrektorom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi – wszystkim osobom zaangażowanym w proces nauczania i kształtowania młodych ludzi w placówkach oświatowych gminy Dzierzgoń.”

Na koniec dzieci jak i pracownicy przedszkola zostali poczęstowani słodkim wafelkiem, który wszystkim bardzo smakował.

Organizatorki: W. Czechowska, M. Jabłońska

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Z uwagi na brak śniegu w tym roku, w dniu 6 grudnia do Tęczowego Przedszkola Święty Mikołaj przyszedł pieszo. W eskorcie Śnieżynek worki pełne prezentów przywiózł dzieciom w wózkach wypożyczonych z hipermarketu TESCO.

Atrakcją tego dnia oprócz upominków był udział wszystkich grup w konkursach :

 • „Czarodziejski woreczek”
 • „Wesoła choinka”
 • Wspólny śpiew piosenek i tańce przy muzyce.

Dzieci 5-6 letnie z grupy „Motylki” podziękowały Mikołajowi za przybycie i prezenty recytując wiersze i wręczając piękną laurkę. Przez całą uroczystość wolontariusze z dzierzgońskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II służyli swoją pomocą dzieciom i paniom.

K. Szewczun i L. Królikowska

Teatrzyk

Dnia 19 grudnia nasze przedszkole gościło aktorów z Teatru Amatorskiego \"ISKRA\", który działa przy Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie \"Święty Mikołaj Istnieje\". Sprawiło im to wiele radości przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Koncert w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

W programie „Tęczowego Przedszkola” w Dzierzgoniu jednym z punktów w Planie Pracy jest współpraca z Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury. Zrodził się, więc pomysł na Wiosenny Koncert. Dzieci wraz z opiekunami i nauczycielami przedszkola udały się na koncert, który miał miejsce 12 kwietnia tego roku. Tak naprawdę odbyły się dwa koncerty gdyż sala widowiskowa nie pomieściłaby taką ilość „maluszków”. Dzieci wspaniale reagowały na muzykę „na żywo”, którą propaguje DOK na terenie swojego ośrodka i poza nim. Słuchały aktywnie znanych i popularnych piosenek, które przygotowała grupa gitarowa „Pudło” prowadzona przez pana Marka Czarneckiego. Przedszkolaki i Panie śpiewały razem z zespołem „Konika na biegunach”, tańczyły w rytmach rock and rolla i klaskały jak przystoi publiczności. Było bardzo wesoło i miło. Taki kontakt z muzyką to wspaniała edukacja muzyczna i kulturalna dzieci. Mamy nadzieje, że „nasze pociechy” w przyszłości też będą brały aktywny udział w życiu kulturalnym społeczeństwa.

PRZEDSZKOLAKI BRAŁY UDZIAŁ W ZMAGANIACH SPORTOWYCH

Dnia 06 czerwca bieżącego roku sześciolatki z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu wzięły udział w I MINI OLIMPIADZIE PRZEDSZKOLAKA w Starym Mieście. W spartakiadzie sportowej dzieci z grup „Słoneczka” i „Wiewiórki” rywalizowały z drużyną z Samorządowego Przedszkola w Mikołajkach Pomorskich, przedszkolakami ze Sztumu z Przedszkola nr 1 im. Kubusia Puchatka oraz z samymi gospodarzami spartakiady z Samorządowego Przedszkola w Starym Mieście.

Oprócz konkurencji sportowych każda z grup miała za zadanie przygotować transparent z hasłem sportowym, proporzec prezentujący drużynę oraz okrzyk rozgrzewający do zmagań sportowych i jednolite stroje. Nasze przedszkolaki w zielonych koszulkach chętnie uczestniczyły we wszystkich konkurencjach i nie obyło się bez współzawodnictwa między nauczycielkami. Zaś punktacji dokonało jury w składzie: Dyrektorki Przedszkoli oraz wójt gminy Stary Dzierzgoń Marek Turlej

Zawody sportowe odbywały się na boisku, przy muzyce, pląsach i piosenkach podczas całej spartakiady. Do sportu i rywalizacji przygrywał nam Pan Sławek Buzanowski.

Atmosfera na imprezie była wspaniała, humory wszystkim dopisywały. Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów i medali oraz wspólnym grillowaniem.

Nauczycielki grup
M. Bernacka, W. Machlik i W. Czechowska

Spotkanie z Policjantem

Przedszkolaki z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu, jak co roku miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Policjantami z dzierzgońskiego Posterunku Policji. Do tej wizyty dzieci ze starszych grup wiekowych przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do przedszkola, uświadomienie dziecka jak prawidłowo należy korzystać z drogi oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Policjantom, za wizytę śpiewając piosenkę oraz wręczając upominek. Serdecznie dziękujemy Policjantom z Posterunku Policji w Dzierzgoniu, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Dziękujemy i zapraszamy częściej do naszego przedszkola!

Kabaret 2013

Dnia 11 stycznia 2013 roku w Sali gimnastycznej szkoły Podstawowej nr 1 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego odbył się IV Przegląd Kabaretów Szkolnych, na który zaprosiła Gminna Koalicja Na Rzecz Rozwoju Bibliotek.

Tematem przewodnim był Humor Codzienny. Na scenie wystąpili uczniowie dzierzgońskich placówek. Tęczowe Przedszkole reprezentowała grupa dzieci 6-letnich „Rybki”. W wierszu „Tydzień” J. Brzechwy wystąpili Juliusz Chmielewski, Miłosz Falkiewicz, Szczepan Frost, Julia Hrynkiewicz, Maja Maczyszyn, Oliwier Muller, Kacper Piotrowski oraz Jakub Przybysz. Natomiast Maja Maczyszyn wcieliła się również w rolę Czapli a Oliwier Muller- Żurawia w wierszu „Żuraw i czapla”, w którym narratorem była Paulinka Czechowska. Na koniec Zuzanna Skok i Miłosz Falkiewicz zadawali pytanie „Kto misiowi urwał ucho?” w wierszu Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia”. Wszystkim zebranym występ bardzo się podobał. O czym świadczyły gromkie brawa. Podczas prezentacji uczniów kolejnych szczebli edukacyjnych było równie wesoło; humor dopisywał publiczności, a występy bawiły zebranych gości. Na koniec w nagrodę każda placówka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz upominek.

Małgorzata Jabłońska Mirosława Zapała

Koncert w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury
WSPÓLNE RECYTOWANIE

W tym roku szkolnym Tęczowe Przedszkole w Dzierzgoniu zajęło się realizacją programu „Dziecięca ekspresja werbalna”. Jednym z założeń programu są akcje „Wspólne recytowanie” oraz „Cały Dzierzgoń czyta dzieciom”. Co miesiąc, dzieci będą wspólnie uczyły się tego samego wiersza, aby razem z całą społecznością przedszkolną chóralnie go wyrecytować.

Pierwsze „Wspólne recytowanie” odbyło się pod koniec października. Wszystkie przedszkolaki pięknie wyrecytowały wiersz A. Przemyskiej „W grzybowym lesie”. Natomiast panie nauczycielki z naszego przedszkola, włączając się w akcję „Cały Dzierzgoń czyta dzieciom” wzorowo przeczytały bajkę z podziałem na role, pt.: „Czerwony kapturek”.

Następne takie spotkanie za miesiąc.

Patrycja Sidor

Kolejne wspólne recytowanie

Tym razem z okazji Święta Miasta i Gminy Dzierzgoń, dzieci 6-letnie z grupy \"Błekitne rybki\" zaprezentowały wiersz pt.\"Dzierzgoń\". Autorem tego wiersza jest Mieczysław Korczowski. Mając na uwadze dość trudny tekst, mlodsze dzieci nauczyły się tylko kilku zwrotek, które wspólnie ze wszystkimi pięknie wyrecytowały.Podczas tego spotkania dzieci zapoznały sie z twórczością pana Korczowskiego, oglądały zdjęcia oraz wysłuchały kilku ważnych informacji o Jego życiu i pracy w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu.

I. Nowak i M. Bernacka

Akcja - Cały Dzierzgoń czyta dzieciom

Do akcji \"Cały Dzierzgoń czyta dzieciom\" włączyli się rodzice dzieci 6-letnich z gr. \"Błękitne rybki\". Mama Ewelinki, P. Emilia T. oraz rodzice Hani, Państwo Sylwia i Piotr Sz. przeczytali dzieciom bajkę. Czytając z podziałem na rolę, w bardzo interesujący i ciekawy sposób przedstawili tekst utwóru. Dzieci wsłuchując się w tekst bajki, przeniosły się w świat wyobraźni. Dziękujemy tym rodzicom za współpracę i zaangażowanie w akcję, która zagościła w naszym przedszkolu.

I. Nowak i M. Bernacka

Wspólne recytowanie oraz „Cały Dzierzgoń czyta dzieciom”

W dniu 15.01 2014 w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu dzieci zgromadziły się na spotkaniu ph. WPÓLNE RECYTOWANIE. Poznały sylwetkę dziecięcej pisarki Doroty Gellner. Wspólnie wszystkie grupy wyrecytowały wiersz pt. Babcia, który w imieniu wszystkich babć przedszkolaków wysłuchała zaproszona na ten dzień pani Danuta Bielińska. Chóralne wyrecytowanie wiersza oraz wesołe piosenki dla babci bardzo się pani Danusi podobały i w nagrodę dla dzieci przygotowała utwory J. Brzechwy i D. Gellner, które odczytała dzieciom w ramach przedszkolnego programu Cały Dzierzgoń czyta dzieciom. Przybycie i wystąpienie pani Danuty dzieci nagrodziły gromkimi brawami oraz na jej ręce złożyły życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta, wręczając kolorową laurkę i wesołego kwiatka.

Organizatorki: M. Szewczun, W. Machlik

WYSTĘPY PRZEDSZKOLAKÓW W KABARETACH SZKOLNYCH

Przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w Przeglądzie Kabaretów Szkolnych, który odbył się dnia 26 lutego odbył się w auli Zespołu Szkół im. C. K. Norwida. V Przegląd Kabaretów Szkolnych pod hasłem: „JĘZYK MEDIÓW”, zorganizowany został z inicjatywy Gminnej Koalicji na Rzecz Wspierania Rozwoju Bibliotek. W tym roku dzieci 6 letnie z grupy: „Błękitne Rybki” przedstawiły inscenizację wiersza pt.: „ Paweł i Gaweł” A. Fredry oraz zaprezentowały wiersz „ Chytra Sroka” W. Piechoty. Natomiast 5-latki z gr. „Zielone Skrzaty” inscenizowały wiersze Jana Brzechwy pt.: „ ZOO”, poza tym obie grupy improwizując ruchowo, zaśpiewały piosenkę pt.: „ Dżungla”.

Korzystając z okazji obejrzały występy kabaretów w wykonaniu nieco starszych uczniów z różnych dzierzgońskich placówek:

 • Szkoły Podstawowej
 • Gimnazjum im Jana Pawła II
 • Zespołu Szkół im C.K. Norwida
 • DOK

Po występach dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, z dyplomem, nagrodą oraz słodkim poczęstunkiem.

Nauczycielki grup: M. Bernacka, M. Sugalska

Ogólnopolska Akcja Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Tęczowe Przedszkole w Dzierzgoniu

dzięki podjętym działaniom aktywności fizycznej

uzyskało tytuł \"Przedszkole w Ruchu\".

Ruch poza przedszkolem

Zajęcia zorganizowane (obszar nr 6)

 • Konkurs Plastyczny we współpracy z Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury pt. „ZDROWIE NA TALERZU”
 • Mecz sportowy we współpracy z Dzierzgońskim Klubem Sportowym - Powiśle
 • 28.03.2014 r. w hali sportowej odbył się mecz piłki nożnej dziewczynek i chłopców z grup „Czerwone Biedronki” oraz „Żółte Pszczółki”. Celem głównym meczu było promowanie zdrowego stylu życia oraz czynne uczestniczenie w sporcie.

  Spotkanie w hali sportowej rozpoczęło się od obejrzenia hali sportowej i zaznajomienia się z tym miejscem przez dzieci. Kolejnym etapem było przywitanie się z panem trenerem, który przybliżył nam zasady gry w piłkę nożną oraz podzielił dzieci na drużyny. Pierwszy mecz rozpoczął się od gry dziewczynek. Grupa „Czerwone Biedronki” na grupę „Żółte Pszczółki”. Mecz ten był dla niektórych dziewczynek ogromnym wyzwaniem i świetną zabawą dla wszystkich. Kolejnym etapem był mecz chłopców. Po zakończonych meczach każdy miał szansę zagrania w piłkę – celowanie piłką do bramki. Spotkanie w hali sportowej zakończyło się ogłoszeniem wyników-remis, rozdaniem nagród i dyplomów oraz pogratulowaniem zawodnikom za dobrą zabawę. Dzieci także podziękowały panu trenerowi, który przybliżył im zasady gry piłki nożnej oraz sędziował w meczach.

 • Taniec „Chocolate”

 

 

 • Od najwcześniejszych lat dziecko odczuwa potrzebę ruchu, stara się uczestniczyć w zabawach rytmicznych. Taniec zaliczany jest do jednej z najstarszych form sztuki i kulturowej działalności człowieka. Zawsze był i jest nadal jednym ze sposobów przeżywania, przekazywania emocji, formą fizycznego i duchowego odreagowania oraz okazją do zabawy. Nauka tańca \"Chocolate\" przez nauczycielki naszego przedszkola miała na celu wspieranie rozwoju umiejętności i zdolności tanecznych dzieci. Dzięki pracy zespołowej rozwijają się indywidualne zdolności każdego dziecka.
ZNANI DZIERZGONIANIE

Dnia 9 czerwca 2016r. w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury dzieci z grup „Zielone Żabki”, „NIebieskie Smerfy” uczestniczyły w spotkaniu z cyklu Znani Dzierzgonianie organizowanym przez Gminną Koalicję na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Tym razem spotkanie odbyło się ph. "ZAINSPIROWANI HISTORIĄ", którego honorowym gościem była Pani Maria Budzińska - miłośniczka historii. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą życia Pani Marii.  Następnie przedstawiły przygotowaną część artystyczną oraz obejrzały występy w wykonaniu uczniów naszych szkół. Zakończeniem uroczystości było złożenie życzeń przez wszystkich uczestników.

W. Machlik

„JEJ PORTRET”

XIII KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA GMINY - DNIA PATRONKI.

Organizowany przez:

 • Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 • Dzierzgoński Ośrodek Kultury
 • Młodzieżową Radę Miejską

Udział wzięły dzieci ze wszystkich grup wiekowych Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu. Laureatom i nagrodzonym gratulujemy.

„BOMBKA CHOINKOWA”

Konkurs organizowany przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Udział wzięły dzieci ze wszystkich grup wiekowych Tęczowego Przedszkola. Wykonane bombki zdobią choinkę w Urzędzie Miasta i Gminy Dzierzgoń.

Konkurs plasyczny na plakat

pt."Jak prawidłowo segregować odpady - nie pal nimi w piecu".

 

 • Organizowany przez Gminę Dzierzgoń.
 • Udział wzięły wszystkie grupy Tęczowego Przedszkola.
 • Za udział dzieci otrzymały tematyczne gry edukacyjne.
Sprzątanie Gminy Dzierzgoń

Nasza grupa również wzięła udział w Sprzataniu Gminy. Sprzątaliśmy park na ul. Słowackiego oraz skwerki i Ulicę Krasickiego. Ponieważ Dzień Ziemi przypada w Wielkanoc, my już wcześniej zabaliśmy o nasze środowisko.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Jak co roku w styczniu mamy niezwykłych gości - odwiedzają nas nasze babcie i dziadkowie. W tym roku Smerfy gościły dziadków w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury, gdzie przedstawiły " Muzyczna bajkę". Był to wyjątkowy dzień, do którego włączyli sie rodzice przygotowując słodki poczęstunek, który minął w ciepłej, przyjaznej atmosferze.  DZIĘKUJEMY!!!

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC STYCZEŃ 2019
 1. Tak mija nam czas
 2. Moje miasto Dzierzgoń, Warszawa stolica Polski
 3. Rodzice rodziców
 4. Zimowe potrzeby ptaków
 5. Czy jesteśmy sami w kosmosie?

 

Piosenka do nauki:  „Wesoła piosenka dla babci i dziadka”

Nie wszystkie babcie lubią walczyki,
nie wszystkie noszą stare kolczyki,
nie wszystkie babcie mają po sto lat,
dla niejednej babci wesoły jest świat.

Ref. Babcia, babcia to starsza dziewczynka,
co kiedyś miała usta jak malinka,
Mamę i tatę dawno wychowała,
za to w prezencie wnuki dostała, wnuki dostała
– To właśnie my!

Niektóre babcie przyznacie sami,
zatańczą disco razem z dziadkami,
i ja chcę bardzo mocno wierzyć w to,
że tak tańczyć będą lat przynajmniej sto.

 

Wiersz do nauki: „Moi dziadkowie” B. Szelągowska

Babcia i dziadek

są tacy wspaniali

I zawsze chętnie

bawią się z nami.

Lubimy z wami

spędzać czas.

Babciu i dziadku,

kochamy was!

konkurs

Otrzymaliśmy nagrody za udział w konkursie plastycznym organizowanym przez UMiG Dzierzgoń

Prace na konkurs ogłoszony przez UMiG Dzierzgoń o ochronie środowiska
Dzieci z grupy " Błękitne Rybki" podczas zajęć plastycznych " Kolorowe dinozaury" w pracowni plastycznej Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury.
Zwiedzamy Dzierzgoń
Spacer po Dzierzgoniu

Z okazji 730- lecia nadania Praw Miejskich naszej miejscowości nasza grupa wraz z dziećmi z grupy "Czerwone Biedronki" poznawała zabytkową architekturę miasta. Oglądaliśmy Dzierzgoń z perspektywy, której jeszcze nie doświadczyliśmy.  Zobaczyliśmy także kamień, przy którym zatrzymał się Władysław Jagiełło.

Spotkanie z uczniami dzierzgońskiego liceum

Nasza grupa uczestniczyła w spotkaniu z dzierzgońskimi licealistami. To już drugi raz, kiedy młodzież pod kierunkiem pani Doroty Łastowskiej przedstawiła nam krótkie inscenizacje tematyczne. Tym razem tematyka dotyczyła zwierząt. Było to ciekawe podsumowanie tygodnia , w którym tematem przewodnim było zapoznanie ze zwierzętami z rózynych środowisk. Serdecznie dziękujemy naszym starszym koleżankom i kolegom za umielenie pobytu w przedszkolu.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas mili goście: policjant p. Adam Grzebyk, dyrektor dzierzgońskiego MOPS- u p. Marta Budzińska ( mama Poli) oraz p. Anna Stasiak.  Przynieśli zakupione przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kamizelki odblaskowe oraz odblaskowe misie, dzięki którym dzieci z grupy "Pomarańczowe Tygryski" będą czuły się bezpiecznie na drodze. DZIĘKUJEMY!!!

 

 

Świąteczne spotkanie z uczniami dzierzgońskiego liceum

18 grudnia- na chwilę przed świętami spotkaliśmy się z uczniami dzierzgońskiego liceum, by posłuchać wierszy o tematce świątecznej, a także pośpiewać wspólnie kolędy. To miłe spotkanie zakończył poczęstunek przedszkolaków przez uczniów cukierkami i złożenie życzeń na czas Świąt oraz Nowego Roku.

"WIERSZE, WIERSZE, WIERSZYKI"

Nasze przedszkolaki odwiedziły uczennice klasy I LO o profilu mundurowym z dzierzgońskiego liceum prezentując nam  między innymi wiersze" Okulary",       " Lokomotywa" i   " Skarżypyta" . Było nam niezmmiernie miło gościć tak wspaniełe dziewczyny, które sprawiły nam ogromną radość. Dziękujemy pani Dorocie za przybycie i mile spędzony czas.

ZWIEDZAMY DZIERZGOŃ
Jesienne drzewa - zajęcia w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury
KOLEJNE ZAJĘCIA W DZIERZGOŃSKIM OŚRODKU KULTURY

Poraz kolejny odwiedziliśmy Dzierzgoński Ośrodek Kultury aby uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Tym razem tematem przewodnim była łąka a prace plastyczne jakie wykonaliśmy to " Biedronka na łące".

ZWIEDZAMY DZIERZGOŃ
ZAJĘCIA PLASTYCZNE W DZIERZGOŃSKIM OŚRODKU KULTURY

Tygryski podczas  zajęć plastycznych w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Tym razem przygotowujemy walentynkowe serduszka.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W DZIERZGOŃSKIM OŚRODKU KULTURY

Tygryski z wizytą w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury podczas zajęć plastycznych, na których malowały farbami ozdoby świąteczne z gipsu i styropianu.

Wystawa w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

6 listopada dzieci miały możliwość obejrzeć wystawę prac w DOK malowanych na szkle  pod kierunkiem p. Małgorzaty Krause. Wystawa wszystkim  bardzo się podobała.

Zwiedzamy nasze miasto - Dzierzgoń
Zwiedzamy nasze miasto - Dzierzgoń
ZAJĘCIA MUZYCZNO - RYTMICZNE W DZIERZGOŃSKIM DOMU KULTURY
ZAJĘCIA MUZYCZNO - RYTMICZNE W DZIERZGOŃSKIM DOMU KULTURY
Koncert w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury w wykonaniu zespołu PUDŁO pod kierunkiem pana Marka Czarneckiego.
ZAJĘCIA PLASTYCZNE W DZIERZGOŃSKIM OŚRODKU KULTURY

10 grudnia przedszkolaki z grupy Pomarańczowe Wiewiórki ponownie odwiedziły Dzierzgoński Ośrodek Kultury. Tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych przygotowanych przez Panią Ewelinę. Każdy z nas zrobił choinkę z papierowego talerzyka, który trzeba było pomalować farbami a następnie udekorować bombkami z papierowych kuleczek. Efekt końcowy wyszedł nam przepięknie. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Pani Ewelinie za możliwość udziału w zajęciach, poświęcony czas i pomoc w wykonaniu pięknej dekoracji do naszego przedszkola. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Z WIZYTĄ W DZIERZGOŃSKIM DOMU KULTURY

Przedszkolaki z Żuławki wybrały się na wycieczkę do Dzierzgońskiego Domu Kultury gdzie obejrzały wystawę prac plastycznych pt. „ Z Katarzyną na zakupy”. Później odwiedziły bibliotekę gdzie miały możliwość porównania wyglądu biblioteki z tą w Żuławce, pracą Pań pracujących w bibliotece. Miały możliwość obejrzenia najstarszej książki, siłowały się w podnoszeniu największej i najcięższej książki. Pani Ela pokazała nam Kącik Małego Czytelnika, przeczytała bajkę, pokazała zawartość „czarodziejskich worków”. W imieniu przedszkolaków z Żuławki Szt. pragniemy jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim Paniom a w szczególności Pani Eli za miłe, ciepłe i serdeczne przyjęcie.

Zajęcia w DOK

15.10.2013r. wybraliśmy się na nasz pierwszy daleki spacer bo aż do Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury a właściwie do pracowni plastycznej, gdzie p. Ewelina i p. Sylwia (mama naszej Michalinki) pokazały nam co można wyczarować z liści. Bawiliśmy się wspaniale, zrobiliśmy ciekawe obrazki, którymi udekorowaliśmy naszą salę

Zajęcia w Bibliotece Publicznej w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

15.05 nasza grupa wzięła udział w akcji "Czytanie łączy pokolenia" XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Pani Elżbieta Lipska zaprosiła nasze przedszkolaki na zajęcia, w których dzieci miały okazję obejrzeć bibliotekę, zobaczyć najstarszą książkę znajdująca się w Bibliotece Publicznej w Dzierzgoniu, a także największą książkę jaką posiada. Dzieci miały okazję również posłuchać wierszy czytanych przez pana Marka Kurkiewicza

Zajęcia plastyczne w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

Dzieci z grupy "CZERWONE BIEDRONKI" odwiedziły Dzierzgoński Ośrodek Kultury. Obejrzały wystawę prac dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne w DOK-u. Nasze czterolatki również brały udział w zajęciach plastycznych, w których głównym materiałem plastycznym były liście. Prace były pełne fantazji i wyobraźni.

Poznajemy nasze miasto - Dzierzgoń
Akcja - Cały Dzierzgoń czyta dzieciom

Do akcji "Cały Dzierzgoń czyta dzieciom" włączyli się rodzice dzieci 6-letnich z gr. "Błękitne rybki". Mama Ewelinki, P. Emilia T. oraz rodzice Hani, Państwo Sylwia i Piotr Sz. przeczytali dzieciom bajkę. Czytając z podziałem na rolę, w bardzo interesujący i ciekawy sposób przedstawili tekst utwóru. Dzieci wsłuchując się w tekst bajki, przeniosły się w świat wyobraźni. Dziękujemy tym rodzicom za współpracę i zaangażowanie w akcję, która zagościła w naszym przedszkolu.

I. Nowak i M. Bernacka

Kolejne wspólne recytowanie

Tym razem z okazji Święta Miasta i Gminy Dzierzgoń, dzieci 6-letnie z grupy "Błekitne rybki" zaprezentowały wiersz pt."Dzierzgoń". Autorem tego wiersza jest Mieczysław Korczowski. Mając na uwadze dość trudny tekst, mlodsze dzieci nauczyły się tylko kilku zwrotek, które wspólnie ze wszystkimi pięknie wyrecytowały.Podczas tego spotkania dzieci zapoznały sie z twórczością pana Korczowskiego, oglądały zdjęcia oraz wysłuchały kilku ważnych informacji o Jego życiu i pracy w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu.

I. Nowak i M. Bernacka

Zajęcia plastyczne w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

Dnia 20 listopada nasz grupa udała się na zajęcia plastyczne do DOK – u. Panie przygotowały dla nas ciekawe zajęcia. Dzieci z materiałów odpadkowych wykonywały bajkowe postacie. Zajęcia takie służą rozwijaniu wyobraźni twórczej dziecka, umiejętności wykorzystywania różnych materiałów niekoniecznie zakupionych w sklepie. Zwykła rurka po papierze toaletowym niesamowicie pobudziła wyobraźnię dzieci. Prace były bardzo ciekawe. Dzięki współpracy z DOK dzieci poznają najbliższe środowisko.

Zajęcia plastyczne w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury
Zwiedzamy Dzierzgoń
Cały Dzierzgoń czyta dzieciom

Tym razem do udziału zaangażowaliśmy rodziców.Dzieci wysłuchały przepiękne bajki o "Złotej rybce".

Cały Dzierzgoń czyta dzieciom

Udział w akcji Cały Dzierzgoń czyta dzieciom...zaproszenie Pani sołtys z Żuławki Sztumskiej. Nasz zaproszony gość odczytał dzieciom przepiękną bajkę"Stoliczku nakryj się

Galeria grupy

Dnia 13 czerwca mieliśmy okazję brać udział w spotkaniu zorganizowanym przez DOK poświęconym artyście malarzowi, rzeźbiarzowi, rysownikowi, konserwatorowi dzieł sztuki panu Zbigniewowi Chrostek, w którym honorowe miejsce zajmował bohater. Po krótkim przywitaniu obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów dzierzgońskiego liceum poświęconą artyście. Dowiedzieliśmy się m.in. że pan Zbigniew urodził się na samym południu Polski, a do Dzierzgonia przybył 10 lat temu i tu został.

Następnie artysta wręczył dyplomy oraz nagrody za najlepsze prace w konkursie "Dzierzgoń-moja mała ojczyzna". Kolejnym punktem spotkania była recytacja wierszy zaprezentowanych m.in. przez dzieci z naszego przedszkola Zuzannę Skok, Paulinkę Czechowską, Julię Hrynkiewicz i Juliusza Chmielewskiego pod kierunkiem p.Mirki Zapała i p. Małgorzaty Jabłońskiej. Wszystkim występ bardzo się podobał, a gratulacje dzieciom złożył sam pan Zbigniew. Na koniec spotkania mieliśmy przyjemność podziwiać dzieła pana Chrostka, który jest nie tylko artystą, ale także skromnym i bardzo sympatycznym człowiekiem.

Biblioteka

Realizując temat o ulubionych bajkach wybraliśmy się do Biblioteki mieszczącej się w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Pani Ela opowiedziała nam w jaki sposób wypożyczamy książki, pokazała nam różne ciekawe książki. Opowiedziała jak należy zachowywać się w bibliotece aby nie przeszkadzać innym osobom znajdującym się w bibliotece. Dziękujemy Paniom pracującym w bibliotece za możliwość przebywania w tak ciekawym miejscu jakim jest biblioteka.

Zwiedzanie Dzierzgonia

27.02.2013r ramach realizacji tematu Mój dom, moja miejscowość? dzieci z gr. Jeżyki wybrały się na zwiedzanie miasta, najważniejszych miejsc oraz zabytków Dzierzgonia. Przedszkolaki ze skupieniem i uwagą słuchały opowiadań o miejscach, które odwiedziły oraz bardzo uważnie oglądały zwiedzane miejsca, zabytki.

Po powrocie do przedszkola z niecierpliwością czekaliśmy na Panią Marię Budzińską? Byłą już nauczycielkę historii, która zgodziła się odwiedzić przedszkolaki i opowiedzieć im ciekawe historie naszego miasta. Podczas opowieści, Pani Maria zadawała dzieciom pytania,? które nie zawsze były łatwe, a na które nasze przedszkolaki udzielały poprawnych odpowiedzi. Dzięki wizycie Pani Marii dzieci bardziej przyswoiły informacje na temat herbu, zabytków Dzierzgonia m.in. Kościoła pw Trójcy Przenajświętszej i św. Katarzyny oraz Św. Ducha, zapamiętały poprawną nazwę rzeki, która przepływa przez nasze miasto? rzeka Dzierzgoń a nie Dzierzgonka. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Pani Marii za spotkanie, ciekawe opowieści wręczając upominek upamiętniający wspólnie spędzony czas.

W BIBLIOTECE

14 listopada przedszkolaki z grupy "Jeżyki" wybrały się na wycieczkę do biblioteki, która mieści się w budynku Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury w celu poznania biblioteki, obserwacji osób wypożyczających książki oraz zapoznanie się ze sposobem pracy pani bibliotekarki.

Pani Ela, która serdecznie nas przywitała na początku pokazała nam bibliotekę pomieszczenia, które się w niej znajdują m.in. pracownię multimedialna oraz czytelnię, w której organizowane są różnego rodzaju zajęcia i zabawy. W kąciku zabaw poznaliśmy ? zaczarowane worki?, które również można wypożyczyć do domu, jeśli jest się zapisanym do biblioteki, obejrzeliśmy książki przygotowane specjalnie dla nas oraz rozmawialiśmy na temat dbania i szanowania książek. Na koniec pani bibliotekarka zachęcała dzieci do zapisania się do biblioteki oraz do częstszego odwiedzania czytelni. Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas.

Poznajemy nasze miasto - Dzierzgoń
Mikołajki

6 grudnia dzieci przyszły w czerwonych ubrankach oraz mikołajowych czapkach. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na odwiedziny Mikołaja. Dzień ten umilili nam wolontariusze z dzierzgońskiego Gimnazjum. Wspólne zabawy i pląsy przy muzyce sprawiły przedszkolakom wiele radości. Otrzymane prezenty i zdjęcie z Mikołajem były nie lada przeżyciem dla każdego dziecka.

Spotkanie z policjantem

W związku z realizacją tematu "Uliczne sygnały" oprócz spaceru po naszych dzierzgońskich ulicach nasza grupa gościła Policjantów.

W piątek 23.09.2011r. odwiedzili nas Policjanci z Posterunku Policji w Dzierzgoniu Dzielnicowy p. Grzebyk oraz p. Sokalska - mama Maćka.

Rozmawialiśmy na temat bezpiecznego zachowania się na ulicy, przestrzegania zasad ruchu drogowego, utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych oraz przypomnieliśmy sobie jak bezpiecznie zachować się w domu i przedszkolu. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o pracy Policji.

Wiele radości sprawiły nam prezenty od naszych gości, znaczki odblaskowe, które zaraz przyczepiliśmy do plecaków i dzięki nim będziemy bardziej widoczni na ulicy.

Dziękujemy naszym gościom z zwłaszcza mamusi Maćka za odwiedziny w naszej grupie!!!

Lekcja historii

Naszą grupę odwiedziła Pani Budzińska-historyk. Opowiadała nam ciekawe historie, legendy dotyczące nazwy miasta Dzierzgoń. Poznaliśmy również patronkę Dzierzgonia-Św.Katarzynę, jej pochodzenie i historię z nią związaną. Bardzo dziękujemy za ciekawą "lekcję" historii.

Zajęcia plastyczne w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury
Konkurs "Śmieciarka i jej przyjaciele"

Wiele atrakcji i radości dostarczyło dzieciom z grupy "Kotki" uczestniczenie w konkursie pt. "Śmieciarka i jej przyjaciele" zorganizowanym przez Burmistrza Dzierzgonia P. Kazimierza Szewczuna. Dzieci przygotowały piękne prace plastyczne, które zostały docenione i nagrodzone przez Jury konkursu. Wiele przyjemności sprawiły dzieciom nie tylko nagrody rzeczowe w postaci maskotki (duży miś) i słodyczy, ale przede wszystkim przejażdżka nowym samochodem - śmieciarką po dzierzgońskim rynku.

Zajęcia w Dzierzgońskim Domu Kultury
Dzieci na zajęciach w DOK

Przedszkolna grupa "Kotki" na zajęciach plastycznych w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury

Wróć