Tęczowe Przedszkole w Dzierzgoniu

KÓŁKO EKOLOGICZNE - MALI BADACZE

Prowadzone przez nauczycielki M. Sugalską oraz W. Machlik

Pijemy miętową herbatkę

Uprawa mięty

Pierwsze zbiory mięty z własnej uprawy, suszenie mięty. Poznawanie zapachu.

Wycieczka do lasu

21 maja mali ekolodzy udali się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie. Dzieci poznały środowisko przyrodnicze jakim jest las.

Uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych na których miały możliwość obejrzeć zgromadzone liczne eksponaty przyrodnicze jak czaszki zwierząt, pióra, poroża, gniazda ptasie, które można było dotknąć i jednocześnie wysłuchać niezwykłych ciekawostek przyrodniczych opowiadanych przez pracownika parku. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o orle Bieliku, chętnie przymierzały jego ogromne ( tekturowe) skrzydła. Dzieci oglądały w gablotach zwierzęta żyjące w lesie, różne gatunki drzew, motyli. Miały możliwość zobaczyć w akwariach ryby słodkowodne żyjące w jeziorach na Pojezierzu Iławskim.

Kolejną atrakcją podczas wycieczki był spacer w ogrodzie dydaktycznym gdzie dzieci miały możliwość poznać różne gatunki roślin, a mianowicie ogródek ziołowy, ogród wiejski, staw i ogród skalny. Podziwiały wybudowane gliniane konstrukcje dla owadów. Ciekawostką ogrodu jest dendrofon – dydaktyczna konstrukcja drewniana umożliwiająca poznanie jak różne dźwięki wydają różne gatunki drzew, a także zabawa Zgaduj – zgadulę – jakie to drzewo? oraz Skoki zwierząt.

Wycieczka na pewno wszystkim dzieciom dostarczyła wielu wrażeń oraz wzbogaciła wiadomości o środowisku przyrodniczym jakim jest las.

Dziękujemy pracownikom Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie za przeprowadzone warsztaty przyrodnicze.

Polną drogą do gniazda bociana.

Spacer polną drogą do gniazda bociana był wspaniałym przeżyciem dla małych ekologów. Dzieci mogły obserwować różne owady, kwiaty które napotykały po drodze. Słuchały śpiewu ptaków oraz podziwiały przepiękne krajobrazy w otaczającym nas środowisku przyrodniczym. Już z daleka widać było bociany stojące w swoim gnieździe i klekocące. Po dotarciu na miejsce wszyscy z zainteresowaniem oglądali bociany oraz ich wspaniale gniazdo, które jest ich domem i niedługo pojawia się tam młode bocianiątka. Może wybierzemy się tam jeszcze raz? - aby zobaczyć prawdziwą bocianią rodzinę.

Skąd się bierze mleko?

13 maja odbyła się wycieczka do nowoczesnego gospodarstwa rolnego Państwa Emilii i Krzysztofa Spicha – rodziców jednego z wychowanków z grupy dzieci „Niebieskie Smerfy”. Przedszkolaki miały możliwość zwiedzania nowoczesnej obory oraz zapoznania się ze sposobem hodowli krów. Pani Emilia opowiedziała dzieciom jak otrzymujemy mleko oraz pokazała sprzęt dzięki któremu praca w gospodarstwie przebiega sprawnie – elektryczne dojarki, które służą do dojenia krów. Zapoznała dzieci z niektórymi wyrobami które otrzymuje się z mleka. Dzieci mogły także zwiedzić całe gospodarstwo obejrzeć sprzęty rolnicze co sprawiało im wiele radości. Dzięki gościnności Pani Emilii dzieci miały możliwość degustacji jajek z własnej hodowli kur.

Bardzo dziękujemy Państwu Spicha za możliwość zapoznania się skąd się bierze mleko? oraz za miłe przyjecie.

Uprawa mięty

Zakładamy hodowlę mięty do wcześniej zbudowanego inspektu w wydzielonym miejscu w naszym ogrodzie przedszkolnym. Inspekt został wzbogacony w żyzną glebę. Następnie dzieci wsadziły sadzonki mięty oraz nasiona ozdobnego groszku. Zostały zaznajomione jak przebiegać będzie systematyczna pielęgnacja sadzonek, a mianowicie podlewanie, wyrywanie chwastów. Dzieci również będą dokonywać systematycznej obserwacji sadzonek.

Co z tego wyrośnie?

Dzieci sadzą sadzonki aksamitka do doniczek – będą dzięki systematycznej pielęgnacji i obserwacji przewidywać co wyrośnie z sadzonek.

NASZE UPRAWY

Prowadzimy uprawy szczypiorku, rzeżuchy oraz nasion fasoli i ziaren pszenicy. Systematycznie podlewamy oraz obserwujemy wzrost roślin. Szczypior i rzeżuchę wykorzystujemy do wzbogacania kanapek podczas posiłków w przedszkolu.

„BAJKOWY LAS”

Konkurs plastyczny w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu rozstrzygnięty.

 

Dzieci z Tęczowego Przedszkola wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „BAJKOWY LAS” w ramach obchodów „Dni lasu” organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Koordynatorem konkursu były nauczycielki prowadzące Kółko Ekologiczne w celu krzewienia kultury ekologicznej wśród dzieci i ich rodziców. Prace konkursowe mogły wykonać dzieci na zajęciach w przedszkolu, na warsztatach z rodzicami i w domu. Poziom plastyczny prac był dość wysoki. Zaprezentowano wiele technik plastycznych i znajomość środowiska leśnego ukazywanego w bajkach należących do kanonu literatury dziecięcej. W konkursie wzięło udział 54 przedszkolaków, wszystkie otrzymały nagrody w postaci książek o tematyce przyrodniczej, a dla poszczególnych grup wręczono globusy, książki, gry i loteryjki obrazkowe.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta w Dzierzgoniu za zakup nagród. Zwycięski rysunek zostanie wysłany do głównego organizatora ogólnopolskiego konkursu, aby wziąć udział w dalszym etapie.

Laureatom oraz wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie i ich opiekunom GRATULUJEMY! Życzymy dalszych sukcesów.

M. Sugalska W. Machlik

Sami hodujemy sobie witaminki

Zakładamy w kąciku przyrody skrzynki witamin - prowadzimy uprawę szczypiorku i rzeżuchy. Wykorzystujemy nasze witaminki do wzbogacania kanapek.

Wróć