Tęczowe Przedszkole w Dzierzgoniu

DZIEŃ ZIEMI W TĘCZOWYM PRZEDSZKOLU W DZIERZGONIU.

22 kwietnia to dzień, kiedy cały świat obchodzi uroczyście Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy – mali i duzi – choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Jest to chwila, która pozwala zastanowić się, kto jest odpowiedzialny za obecny stan naszej przyrody. Za otoczenie odpowiedzialny jest każdy z nas: w domu, w przedszkolu, w pracy i na ulicy. Edukację ekologiczną należy rozpocząć jak najwcześniej. Ważną rolę pełnią momenty uczuciowe, etyczno-moralne i estetyczne, które kształtują umiłowanie i troskliwy stosunek do natury. Kiedy dziecko pokocha przyrodę, nigdy nie zrobi jej krzywdy i nie pozwoli na to innym.

W tym roku w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu obchody Święta Ziemi przebiegały nieco inaczej. Wcześniej ogłoszono konkurs na „Eko-grupę”, do którego zaproszono wszystkie dzieci i rodziców. O godzinie 1000 siedem grup przedszkolaków stawiło się na placu ze swoimi sadzonkami i tabliczkami nakazującymi szanować zieleń. Zaangażowanie rodziców w wyposażenie dzieci w roślinność przerosła oczekiwania organizatorów a ich różnorodność zachwyciła niejedną osobę. Niektóre rośliny posiadały pełną metryczkę pochodzenia i warunków uprawy. Dzieci podziwiały bogactwo barw, kształtów, wielkości oraz nazewnictwo drzewek, krzewów i kwiatów. Komisja konkursowa pogratulowała uczestnikom wspaniałych okazów roślin i przyznała wszystkim grupom I miejsce. Uczestnicy otrzymali dyplomy i zabawki, które zakupiono z funduszu zebranego podczas kiermaszu ozdób wielkanocnych oraz dofinansowania akcji przez UM Dzierzgoń. Dzieci otrzymały znaczki Małego Ekologa i złożyły Przyrzeczenie Małych Ekologów. Teraz tylko razem z pracownikami przedszkola zasadziły rośliny na wyznaczonych miejscach, samodzielnie podlały wodą z nowych konewek i oznakowały tabliczkami. Teraz na pewno będą szanować swój ogród.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w organizację Dnia Ziemi.

Organizatorzy: p. Mirka i p. Mariola.

Tekst: M. Sugalska

Wróć